8 klasės mokinių integruota veikla ir edukacija „Radioktyvumas ir aplinka“

2023 m. spalio 5 d.

2023 m. rugsėjo 29 d. 8 klasės mokiniai dalyvavo Kauno tvirtovės VII forto edukacijoje-stimuliacijoje „Radioaktyvumas ir aplinka“. Moksleiviai buvo supažindinti su branduolinės chemijos ir fizikos mokslų istorija, vizualizuotai buvo pristatyta informacija apie jonizuojančią spinduliuotę, kuri plačiai taikoma įvairiose mokslo ir pramonės šakose.

Moksleiviams buvo įdomuir smalsu sužinoti apie radioaktyvumą maisto produktuose ir netgi žmogaus kūne. Pasirodo, kad kai kuriuose natūraliuose produktuose radioaktyvumas gali būti natūralus. Pavyzdžiui, bulvėse, pupelėse, riešutuose ir bananuose, daug radioaktyvių anglies ir kalio elementų, kurie gali suirti tik per 1 milijardą metų. Moksleiviams buvo paaiškinta, kad kai žmogus valgo radioaktyvų maistą ar geria radioaktyvų vandenį, jis įsisavina radioaktyvius izotopus. Dėl maisto paskatintas radioaktyvumas žmogaus organizme prilygsta 1 procento radiacijos dozės, kurią žmonės gautų net ir skrisdami iš Bostono į Tokiją. Edukacijos-simuliacijos metu mokiniai taip pat buvo mokomi pasigaminti radioaktyvių atomų modelius. Šiuos modelius radioaktyviai ardydami mokėsi imituos branduolines reakcijas bei sprendė radioaktyvių izotopų skilimo uždavinius.